Jeszcze do niedawna ząb z chorą lub uszkodzoną miazgą był usuwany. Obecnie można zachować ząb i ocalić Twój piękny uśmiech
Co to jest miazga zęba?
Na czym polega lecznie kanałowe?
Jak to się stało że miazga jest chora?
Jak organizm próbuje radzić sobie z zakażeniem bez pomocy dentysty?
W jaki sposób dentysta może pomóc?
Z jakich etapów składa się leczenie kanałowe?
Znieczulenie zęba. Stosowane pomimo faktu, że miazga większości zębów leczonych kanałowo jest martwa i nic nie odczuwa. Zwiększa komfort i pozwala rozluźnić się podczas zabiegu.
Chory ząb jest okrywany gumowym płaszczem ochronnym tzw. koferdamem , który zapewnia pacjentowi komfortową ochronę przed połykaniem płynów i leków stosowanych podczas leczenia, resztek opracowywanych materiałów, zainfekowanych tkanek i przypadkowym połknięciem drobnych narzędzi stomatologicznych. Dodatkowo chroni przed infekcją wnętrza zęba bakteriami pochodzącymi ze śliny.
Usunięcie próchnicy i nieszczelnych wypełnień oraz odbudowa brakujących ścian bocznych wypełnieniami.
Wnętrze zęba jest opracowywane mechanicznie przez nadanie indywidualnie zaprojektowanego kształtu precyzyjnymi mikro pilniczkami.
Następnie wnętrze zęba oczyszcza się chemicznie rozpuszczając resztki martwych tkanek i bakterii. Bardzo pomocne są na tym etapie ultradźwięki, dzięki którym wzburzony płyn oczyszcza zakamarki kanałów.
Tak oczyszczone kanały wypełnia się uplastycznionym termicznie materiałem. Ponieważ część materiału kontaktuje się bezpośrednio z kością ważne jest, żeby materiał był dobrze akceptowany przez organizm.
Leczenie kanałowe kończy się wypełnieniem tymczasowym korony zęba. Wypełnienie to zabezpiecza ząb nawet do kilku tygodni. W tym czasie należy wykonać szczelną odbudowę ostateczną korony zęba. Najczęściej wykonywanymi odbudowami po leczeniu kanałowym są: wypełnienie, wkład lub korona.
Pomimo że odbudowa ostateczna korony zęba nie jest częścią leczenia kanałowego to jej bezzwłoczne wykonanie wpływa na wynik leczenia kanałowego. Zabezpiecza ząb przed powtórnym wniknięciem bakterii do wnętrza wyleczonego kanałowo zęba.